książeczki dla najmłodszych- najlepszy sposób na rozwój dziecka

Wpływ książek na rozwój dziecka

Co wspólnego mają ze sobą książka i klocki? Zarówno książeczki dla najmłodszych, jak i klocki, w doskonały sposób wpływają na rozwój dziecka na wielu płaszczyznach- od zdolności manualnych po logiczne czy pobudzenie wyobraźni. Zabawa klockami rozwija kreatywności, wpływa na rozwój wyobraźni przestrzennej, ale także na bazie prób i błędów, uczy dziecko myślenia przyczynowo-skutkowego. Dzięki tym umiejętnością, książeczki dla najmłodszych, nawet jeśli bazują na prostych historiach, są przez dzieci lepiej odbierane.

Książeczki dla najmłodszych- prawidłowy rozwój dziecka

Trzymanie, obracanie, przewracanie kartek. Ba, gniecenie i wyrywanie! Brzmi jak zabawa? Trochę tak, ale to jednak zdecydowane niedopowiedzenie. Wszystkie te czynności, do których służy książeczka dla najmłodszych są bowiem bardzo poważnymi ćwiczeniami małej motoryki, czyli sprawności dłoni i palców. Znaczy to, że jeszcze zanim z książki zaczną płynąć historie, staje się ona świetnym narzędziem do wspomagania rozwoju dziecka. A co się dzieje, gdy tę książkę otworzymy? To już prawdziwa magia!

Książeczki dla najmłodszych- sposób na spędzenie czasu z dzieckiem

Książka to dla rodziców idealny pretekst do spędzania czasu z dzieckiem. A wspólne czytanie przynosi same korzyści.

– Kiedy czytamy dziecku lub nawet tylko oglądamy obrazki, to budujemy więź z naszą pociechą. Takie porozumienie z rodzicem jest fundamentem rozwoju małego człowieka i ma kluczowe znaczenie w obszarze budowania relacji interpersonalnych oraz relacji z samym sobą – podkreśla psycholog Aleksander Meryk.

Książeczki dla najmłodszych- sposób na rozwiązanie problemów

Nie wiesz jak rozwiązać problem? Otwórz książkę. Śledzenie, najpierw czytanej przez rodzica, a później samodzielnie historii, uczy dziecko skupiać uwagę, rozpoznawać wydarzenia i postaci oraz wyciągać wnioski. Nawet proste opowieści rozwijają wyobraźnię oraz myślenie przyczynowo-skutkowe. Książka to też doskonały sposób, aby pokazać dziecku nową sytuację czy czynność. Nie bez powodu rodzice maluchów tak chętnie czytają historyjki o korzystaniu z nocnika czy wizycie u fryzjera, a nastolatkom podsuwa się pozycje o dojrzewaniu.

– Słuchając o tym jak bohater radzi sobie ze sprawami dla nas trudnymi, łatwiej wyobrażamy sobie, że my też damy radę – mówi Aleksander Meryk.

Książeczki dla najmłodszych i nastolatków

Książki mogą być dla dziecka przewodnikiem po otaczającym świecie i emocjach. Czytając, dziecko ma szansę przepracować swoje doświadczenia, zdystansować się wobec przeżyć. To wzmacnia małego czytelnika. Pomaga radzić sobie ze stresem, otworzyć się na różnorodne odczucia. Mądry rodzic dzięki książce może wspierać dziecko w trudnych momentach oraz pokazywać jak rozwiązać wszelkie problemy.

– Właśnie z tego powodu powstała książka Kto mieszka za meblami. Pola szukała w ten sposób metody na pokonanie strachu – mówi Ewa Stępniewicz, mama małej autorki. Teraz rodzice dzieci, które boją się potworów i ciemności, bez trudu mogą sięgnąć po tę książkę i z własnymi pociechami spróbować przegonić strachy. Każdy przezwyciężony problem wzmacnia. W ten sposób dziecko buduje sobie solidny fundament dla poczucia własnej wartości, a to przydaje się przez całe życie.

Polecamy nasz wcześniejszych artykuł na temat strachu i jak możesz im pomóc w przezwyciężeniu lęku- Czego boją się dzieci?

Basia Kazmierczak